Provozní aktiv z Ugljanu

From Tučňák Wiki
Revision as of 18:39, 5 December 2009 by Ok1zia (talk | contribs) (Závod)
Jump to: navigation, search

Na nápad vysílat z dovolené v Chorvatsku jsem přišel, když jsem celkem náhodou objevil, že na ostrově Ugljan, kam se chystéme na dovolenou, je FM převaděč. První nápad byl vzít si ručku. Po upřesnění termínu dovolené na třetí neděli mě ale do hlavy zalezl brouk tvrdící, že bych mohl zkusit odjet alespoň část 9A aktivity.

Přípravy

Dotaz na Honzu OK1MAQ potvrdil, že jeho signální generátor (klubová přezdívka pro FT-817 popisující naše překvapení po změření čistoty signálu) je celý srpen volný a je možné si ho zapůjčit. Přípravy započaly. Protože na dovolenou jedeme s YL autobusem a čeká nás přesun s bagáží na zádech, musí být všechno skladné a co nejlehčí. Začal jsem návštěvou stránek DK7ZB a přepočítáním jeho ultralight 4el na hliníkové svařovací dráty 3,2 mm. K FT-817 jsem dokoupil sluchátka do uší, 4,5Ah akumulátor a mikrospínač, který přišroubovaný na zemnicí šroub rádia plnil funkci CW klíče. YL mi nejen pomohla se stavbou antény, ale vyrobila mi i popruh na krk pro rádio.

Generálka sestavy proběhla první srpnový víkend několika spojeními z Přimdy. Ukázalo se, že setup je schopen tahu vlastně práce, jen z držení antény po hodině strašně bolí ruka a při odložení antény na keř se prvky snadno protáčí. Den poté měření antény s Danem OK1XDF ukázalo, že je někdy lepší věřit než měřit. Anténa hrála někde kolem převaděčů a SWR také nic moc. Vylepšil to až posun D1 blíže k zářiči a mírné vyšroubování prvků.

Odjezd

Nadešel den D – odjezd. Spolu s věcmi na dovolenou mi na zádech leželo 26 kg a s tím jsme se s méně zatíženou YL vydali na odjezd. Pochopitelně mi vrtalo v hlavě, na co všechno jsem zapomněl. Po příjezdu se ukázelo, že technickou stránku jsem zvládl na jedničku, jen z byrokracie bych propadl. Naštěstí se opět potvrdilo, že na koncesi to rádio nevysílá.

Závod

Vyhlédnuté QTH

Závod byl hned druhý den pobytu. Po snídani jsem se natřel opalovacím krémem s faktorem 25 a vydal jsem se na včera vyhlédnutý kopec. Tyčil se asi 3 km od apartmá a shlížel na průlivy k pevnině a sousednímu ostrovu Iž. Náš pan domácí sliboval, že na něj vede značená stezka. Ale asi jsme si nerozuměli. Buď každý říkáme stezka něčemu jinému nebo jsme každý mysleli jiný kopec. Opravu tam nic nevedlo. Po všech těch přípravách už jsem to nechtěl vzdát. Vybral jsem si místo, kde naštěstí poměrně nízké křoviny nebyly úplně souvislé. I tak jsem cestou vzhůru balancoval na ostrých kamenech a holeně mi rozdíraly trny. Závěrečný finiš byl po skalách. Tím jsem se podle GPSky octl asi 130 metrů nad mořem. Našel jsem si místo alespoň trochu chráněné před Sluncem a otevřené do zajímavého severního směru.

Trocha stínu

Po zaslouženém odpočinku a doplnění tekutin jsem kolem 7:30 UTC začal závod spojením s krajany z Daruvarského 9A5Y. Postupně jsem ladil a dělal 9A1WW a 9A1BJK, který se živě zajímal, odkud že to vysílám a popřál mi hezkou dovolenou. Z rušení, kterého jsem si všiml při točení směrem na několik kilometrů vzdálený Zadar, se nakonec vyklubalo poslední spojení první hodiny závodu – 9A6CM.

Vpravo je vidět hezký profil do OK

Následovali relativně rychle 9A1W a 9A1N. Pak šnůru Chorvatů okořenili YU1LA a S57T. Potěšil ODX tvořený vydřeným spojením s Liborem OK1DOL z Krašova. Opravdu jsem nečekal, že se dovolám domů a ještě tak blízko domovské Plzni. Přece jen 4W a čtyři elementy nejsou žádné terno.

Zajímavý fenomén byli Italové. Obsadili „kulaté“ frekvence typu .300 nebo .250, vykecávali se a o spojení v závodě nejevili zájem. Výjimkou byl IK4ADE v 9:35, jediný Ital dělaný v závodě. Pak se podařil S52XA, na kterého jsem se dříve dovolával bezúspěšně. Slyšel jsem i Standu OK1AGE z Čerchova a v 10:17 se tak vylepšily podmínky, že jsme stačilo obligátní ťuk ťuk a byl v logu. Na cca 600 km paráda.

To bylo bohužel poslední QSO v závodě. Teplota rostla, hladina vody klesala a tak jsem ještě udělal mimozávodní QSO s Johanem IV3GBO z Udine a vydal jsem se na půlhodinový sestup rozpáleným jižním svahem plným skal, kamenů a ostnů. Po několika krocích po silnici mi naštěstí zastavil Chorvat v SUV a vzal mě do vesnice. Mezitím jsme mu lámanou angličtinou vysvětloval, co že mi to čouhá z batohu a co je to závod.

Výsledek

Celkový výsledek nakonec žádný zázrak. Čekal jsem v okolí více stanic, které třeba jen nemají vybavení pro běžná spojení do OK. Teď mi připadlo, že tam kromě velkých pušek moc stanic není. Schválně se musím podívat do výsledkové listiny. Některé další stanice jsem slyšel, ale nedovolal jsem se. Ruda OK2JNM a OM4CW mě trochu slyšeli, ale na spojení to nebylo. S56P, 9A9SF, 9A1CMS, Vlado 9A4VM, OK1DSX a OM3KMA na volání vůbec nereagovali. Jednou jsem zaslechl i OK1KWP, ale ti zase rychle zmizeli, buď padly condx nebo se odsměrovali. Zklamala 70cm, kde jsem čekal alespoň několik QSO, možná se v 9A ani nejede, upřímně vůbec mě nenapadlo to zkoumat, když my jezdíme VKVPA do 76 GHz a velké závody už čerstvě do 248 GHz. I tak bylo zajímavé vyzkoušet si, jak to chodí jinde.

Text píšu večer po závodě nad sklenkou Karlovačka. Doufám, že po příjezdu příští neděli ještě budu moci poslat deníky. Každopádně při volbě termínů budu brát v úvahu i letní „béčkové“ kontesty a v některém z nich se těším na slyšenou.

73 Láďa, OK1ZIA

Poznámka po závodě: Díky neznalosti FT-817 jsem závod odjel pouze na 2,5 W a ještě jsem si pochvaloval, jak 4,5 Ah baterka pěkně drží. Je to škoda, zajímavých spojení mohlo být o něco více.