Značkovač

From Tučňák Wiki
Jump to: navigation, search

Na našem kopci na Železném Újezdě je mezi závody jen holá louka a veškeré zařízení tedy musíme nahoru odvézt, sestavit dohromady a otestovat funkčnost. Zpravidla již v pátek za tmy stojí velký stan s zapojeným vnitřkem, zatímco z antén stojí maximálně jeden stožár a to jen někdy. TX v otestujeme snadno do zátěže, ale s RX je to horší. Stavba antén se často protáhne až do doby těsně před závodem a to už není čas na řešení problémů. Nehledě na to, že signál majáků bývá díky různým podmínkám různý a ztráta nějakých 10dB se v podmínkách lehce ztratí.

Rozhodl jsem se vyrobit generátor, kterým bude možné otestovat RX cestu i bez antén a majáků. Požadavky byly:

  • Pásma alespoň 2m, 70cm a 23cm
  • Síla signálu na nich cca S9
  • Bateriový provoz pro připojení ke stožárům
  • Konektory N, ze kterých se snadno udělá SMA nebo 7/16"

Koncept

Nabízelo se použít značkovač, který již před lety popisoval Pavel OK1AIY. Krystal 12 MHz, oscilátor z hradla 7400, další hradlo na zpoždění a třetí hradlo bere vstup ze vstupu a výstupu druhého. Tyto signály jsou stejné, liší se jen o zpoždění. Na výstupu třetího hradla pak vzniknou úzké jehly, které mají spektrum hřebenu s postupně klesající amplitudou směrem k vyšším frekvencím a jsou měřitelné cca do 10 GHz.

Tento signál je potřeba utlumit. Přepínané útlumáky jsem zavrhl, na kopci není čas na zlobení se s vaklavými přepínači. Nakonec jsem se rozhodl osadit pro každé pásmo zvláštní konektor a ke každému přivést signál přes samostatný útlumový píčlánek. Čtvrtý konektor má minimální útlum, dá se použit pro připojení anténky stejně jako u Pavlovy konstrukce.

Jako základní frekvenci jsem zvolil 24 MHz, protože jsem se domníval, že takto budu mít vyšší úroveň harmonických. To jsme sice nakonec ani neměřili, ale hlavní problém této frekvence je, že harmonická nepadne do evropského pásma 13cm (2320 MHz). Toto jsme se nakonec rozhodli neřešit, protože 13cm zatím nejezdíme a hlavně zařízení už bylo naladěno.

Realizace

Pohled dovnitř značkovače

Vhodnou krabičkou se ukázal být hliníkový výlisek NMT telefonu Nokie 620i. Bytelný, s komůrkami pro oddělení. Já s těžkým srdcem rozebral svůj kus, ze kterého jsem se před lety s částečnými úspěchy pokoušel udělat 9k6 transceiver pro paket. To sem ale nepatří.

Výsledek

Uzavřená krabička včetně popisků

Výsledné změřené síly signálu jsou:

Port 2m 70cm 23cm
A -27 dBm -45 dBm -85 dBm
B -32 dBm -51 dBm -88 dBm
C -92 dBm -97 dBm
D -92 dBm -101 dBm

Na VKV při 50 Ω odpovídá S9 hodnotě -93 dBm. Je vidět, že útlumy nejsou linerární a projevují se zde kromě útlumových článků i parazitní kapacity. Pro daný účel to však není na závadu.