Měnič 230V z UPS

From Tučňák Wiki
Jump to navigation Jump to search

Získal jsem vyřazenou UPS PowerCom ICute ICT-530U. Měla jednu drobnou vadu - po delší době bez sítě se vybila baterka a UPS nešla zapnout. Z toho důvodu se nedala nasadit u zákazníka, ležela ve skladě a bylo jí smutno. Napadlo mě, že by z ní šel použít měnič 12V → 230V pro napájení notebooku a podobných "nízkospotřebových" zařízení z autobaterky.

Postup úprav

Z UPS jsem odstranil gelový akumulátor a síťový přívod. Normální výstup 230V je na "počítačových" konektorech. Kvůli univerzálnosti jsem je nepoužil a do přední strany zabudoval klasickou zásuvku, která se mi válela doma nevyužitá. Pryč šel původní přívod na výstup "Battery backup" a při té příležitosti i "Surge protection". Zbytečná je také komunikace s PC, takže jsem destičku s konvertorem a optočleny vyšrouboval a komunikační kablík odštípl u hlavní desky.

Na místo USB konektoru a ochrany telefonu jsme přišrouboval zdířky na vstup 12V. Použil jsem dvojitou svorku z GME číslo 808-006 http://www.gme.cz/cz/k206-p808-006.html . Na těch se mi líbí, že pro ně stačí vyvrtat jednoduchou kulatou díru a při utahování se neprotáčí.

Proudový senzor

Takto je UPS schopna fungovat. Potřebuje ale relativně velký odběr proudu na výstupu. V opačném případě se za 3 minuty sama vypne. Pro napájení malých spotřebičů typu notebook je potřeba provést malou úpravu.

Možná jste si na desce všimli cívky, kterou prochází proud do spotřebiče. Ta snímá výstupní proud a přes operační zesilovaš HA17324 je signál přiveden na AD převodník procesoru. Můj první pokus byl přpojit diodu místo na výstup přímo na napájení operáku. To se ale UPS vypne hned, podle všeho si myslí, že je výstup přetížený. Je potřeba změnit poměr na odporovém děliči, aby napětí na vstupu procesoru bylo v tolerovaných mezích. Já doma našel SMD rezistor 1k5, který jsem přidal paralelně k R54.

Možné problémy

  1. Zásuvka má nezapojený kolík (PE). Ono není moc kam ho zapojit. Lze tedy připojit jen zařízení s dvojitou izolací. Původně jsem chtěl použít jen malou zásuvku pro zástrčky bez PE, ale některé notebooky mají velkou zástrčku a nešly by připojit
  2. Díky vyřazení proudového snímače měnič nepozná proudové přetížení. Nepřipojujte přístroj, který má vyšší spotřebu než cca 200W (odhadnuto z původní specifikace UPS).

Výsledek

Takto mi měnič na stole funguje. Zatěžkávací zkouška přijde v neděli při závodě :-) . Přímé finanční náklady byly 24 Kč za svorky, práce byla hotova cca za 3 hodiny. Cena nového měniče srovnatelného výkonu je kolem tisícovky, tak to nevycházá tak zle. Nehledě k tomu, že z vlastního řešení má člověk lepší pocit.

Při závodě jsem však zjistil, že UPS slušně ruší na dvoumetru :-(