Zimní QRP závod 2010

From Tučňák Wiki
Revision as of 07:31, 9 February 2010 by Ok1zia (talk | contribs) (→‎70cm)
Jump to navigation Jump to search

Letošní zimní spánek už me celkem unavoval. Protože je možné, že se na první subregionál nedostanu, rozhodl jsem se nečekat do května a odjet si druhý ročník zimního QRP závodu.

Zařízení

Obrázek bez popisku

Rozhodl jsem se oprášit 4el. DK7ZB z Ugljanu. K ní jsem přidal 3,2 metru vysoký stožárek z prvku TV antény pro 50 MHz. Jako horní úchyt sloužil příčník na střeše auta slepený Patexkou a jako spodní pak velký hřeb zatlučný do země - jediné místo, kde budu závislý na okolí. Žádné kotvy, nic takového.

Protože TM-255 je na návštěvě u Láďi, OK1USW, který jej zpřáteluje s transvertorem na 13cm a TR-751 je po letech vození na kopec trochu pochroumaná, padlo rozhodnutí vzít si s sebou IC-706MKIIG. Také se u něj mohlo hodit DSP a pásmo 70cm. Je to sice takové malé topení, ale baterce 62 Ah od Martina, OK3MAD, by to nemuselo vadit.

Z bižuterie jsem měl v plánu použít notebook napájený měničem na 230V a CDMA modem pro případné domluvy, neboť se dalo čekat, že každé spojení bude dobré.

Cesta, QTH

Z domova jsem vyrazil kolem deváté hodiny. Cestou jsem v klubu vyzvedl stožárek a sbousil hřeb, aby se vešel do stožárku. Silnice až na Železný Újezd byla překvapivě holá a suchá, jen mantinely místy metr vysoké dávaly tušit, jaká bude situace na kopci. Ukázalo se, že si Láďa USW, který byl v pátek na kopci na špionáži (TNX!), nevymýšlel. Dostat se na naši obvyklou louku, by znamenalo odházet několik kubíků přemrzlého sněhu, promíchaného pravděpodobně s kameny. Naštěstí bylo odklizené alespoň parkoviště a v 10 hodin jsem zastavil před lesíkem s rozhlednou. Les pokrytý námrazou sice bude mít slušný útlum, ale neměl jsem na výběr.

70cm

Na kopci jsem byl tedy včas, časová rezerva zůstala rezervou a já jsem se mohl pustit do závodění na 70cm, kteréžto pásmo jsem chtěl jet, pouze pokud na ně bude čas. Byl.

Nebudeme si nic nalhávat, žádný pileup to nebyl. Přece jen anténa na 2m, kterou na 70cm nikdo nikdy neměřil, k tomu 6m RG50 zakončené bůhvíjakými BNC... Čekal jsem na výzvu alespoň nějaké stanice od krbu, ale nic moc (čest výjimkám, Miloši). Končil jsem v 10:16 UTC a pak třičtvrtěhodina CQ bez výsledku. Ještě štěstí, že výzvu za mne dával notebook s tučňákem a já měl čas dát si svačinu, napít se a tak. Překvapilo mě, že CDMA kousek od pásma nerušilo. Naopak zvýšené rušení bylo směrem od rozhledny, kde jsou i GSM BTS.

ZQRP2010_70cm.png

2m

Dvoumetr začal studenou sprchou. Naštěstí vzhledem k -6 °C jen obrazné. Po přepnutí na 144 MHz mám rušení po celém pásmu. Napadá mě CDMA. USB letí ven, ale nic. Bojím se nejhoršího. Vypínám UPS a na pásmu je náhle jen známé chrochtání, jak jsem naladěný kousek od silné stanice. Takže zaklapnout notebook, vytáhnout sešit a návrat do pravěku. Propiska v mrazu nepíše, ale vzpomínám si na vtip o ruských kosmonautech a nacházím v loketní opěrce obyčejnou tužku Made in IKEA. Jsem zachráněn.

Volám výzvu a hned přichází Pavel MCS. Následují ho další, zhruba první hodinu a čtvrt dělám spojení cca co dvě minuty. Jen bohužel dost blízké stanice. Pak asi někdo cvakl vypínačem a stanice asi došly. Střídám CW a SSB výzvu, zkouším vyhledávat. Málo platné, za poslední třičtvrtěhodinu jsem dělal jen čtyři spojení. Na konci závodu mám 35 spojení ODX mám DO7DU 222 km.

Balím si svoje saky paky, mezitím startuju auto, protože i přes přezdívku Tučňák mám raději teploty nad nulou. Náladu mám přesto na bodu mrazu, čekal jsem více stanic. Z toho mě naštěstí v pondělí vyvedl Pavlův článek, kde deklaruje jen o 10 QSO víc. Vzhledem k jeho operátorským schopnostem a devíti elementům navíc to tedy nakonec nevypadá tak zle.

Náměty pro zlepšení? Anténa s větším ziskem, svod s menším útlumem a hlavně vyzkoušet si zapnout všechno dohromady :-) Na slyšenou zase někdy příště se těší

Láďa, OK1ZIA